(Ne)sloboda

Autor: Miroslava Germanová | 4.1.2011 o 15:27 | (upravené 4.1.2011 o 15:36) Karma článku: 3,20 | Prečítané:  379x

Skončil sa ďalší rok, ktorý nás núti bilancovať všetko dobré i zlé, čo sa nám počas neho prihodilo alebo čo sme nestihli. Hodnotíme, čo nám vyviedli politici, ktorí majú v rukách moc našej krajiny a zisťujeme, čo mohlo byť inak, lepšie, správnejšie... Pri tom všetkom si ani len neuvedomíme, aké šťastie vlastne máme, že vôbec môžeme hovoriť o takýchto veciach, že môžeme kritizovať, pýtať sa, či dokonca protestovať. Nie každý má totiž také šťastie.

 SITA/AP

 

Ľudia v najťažších diktatúrach tohto moderného sveta s príchodom nového roka nielenže nemôžu hodnotiť, niektorí ho dokonca s nami ani neoslavujú, pretože ich letopočet je úplne odlišný od zvyšku sveta. Napríklad v Severnej Kórey oslavujú príchod nového roka spoločne s narodeninami svojho vodcu Kim- Ir- Sena, pretože letopočet sa začal v tejto krajine jeho narodením. Taký „veľký" tento vodca je. Nečudo, že nič v tejto ázijskej krajine nie je dôležitejšie ako on. Tobôž nie ľudia.

V dnešnej modernej a slobodnej dobe si často nevšímame, koľko ľudí stále žije pod nátlakom, hrozbami, obmedzeniami a vo večnom strachu. Na svete sú totiž stále krajiny, v ktorých je sloboda neznámym pojmom ešte i v 21. storočí. Turisti si pokojne popíjajú mojito na bielom pobreží Kuby, ignorujúc, že za bránami ich luxusného rezortu žijú ľudia, ktorí možno v živote neuvidia nič iné ako ošarpané budovy Havany a veterány brázdiace cesty pozdĺž polí s cukrovou trstinou. Ľudia, ktorí snívajú o lepšom a slobodnejšom živote, ktorý je tak blízko, a predsa neuveriteľne vzdialený. Stačilo by im narodiť sa o niekoľko kilometrov ďalej a ich život mohol vyzerať celkom inak. Často sa pýtame, ako je možné, že tak veľa národov si dokázalo svoju slobodu vybojovať a iné nie?

Nuž, kdesi som čítala, že človek je ako rastlina. Chuť a kvalita jeho plodov závisia od pôdy a podmienok, v ktorých vyrastá. To, čím sme, určuje veľa faktorov. Všetky z nich sú v našej bezprostrednej blízkosti, ako rodina, prostredie, podnebie alebo politický systém, v ktorom žijeme. Osobnosť každého z nás sa formuje v podmienkach, v ktorých existujeme, a tak niet divu, že obyvateľ Severnej Kórey, ktorý nikdy v živote slobodu na vlastnej koži nezažil a nevie, čo toto slovo vlastne znamená, nemá potrebu za ňu bojovať. Nevie totiž za čo. Nevie to, pretože nikdy nemal možnosť nazrieť do života slobodných ľudí, jeho krajina mu na to nikdy nedala príležitosť.

A čo tí, ktorí už slobodu mali, no zobrali im ju? Budú niekedy na sklonku nového roka hodnotiť a kritizovať vládu, ktorú si slobodne sami zvolili, tak, ako my?

Je nový rok a s ním prichádza nová nádej. Nádej, že sa niečo zmení k lepšiemu. Nádej na nový začiatok. A preto verím, že aj tieto národy majú veľkú nádej, že sa im raz podarí poraziť ego a nadvládu jediného človeka. Verím, že v sebe nájdu silu bojovať za dobro a nezávislosť, hoci to vyžaduje obrovské množstvo odvahy a odhodlanosti. A tiež verím, že my od ich bezmocnosti už nebudeme odvracať zrak a pokúsime sa im pomôcť, ako to bude v našich silách, hoci dúfam, že nie vojenských...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?